مدیریت آب بالاست شناور

کنوانسیون بین‌المللی کنترل و مدیریت آب بالاست

کنوانسیون بین‌المللی کنترل و مدیریت آب بالاست (The International Convention on Control and Management of Ballast Water) ۲۰۰۴، یک معاهده بین‌المللی دریایی است که برای اطمینان از اینکه کشتی‌ها مطابق با استانداردها و رویه‌هایی تعیین شده برای مدیریت و کنترل آب و رسوبات کشتی‌ها رفتار می کنند به وجود آمده است.

هدف از این کنوانسیون جلوگیری از گسترش و انتقال ارگانیسم‌های آبزی مضر از یک منطقه به منطقه دیگر و توقف آسیب به محیط‌ زیست دریایی از تخلیه آب بالاست، با به حداقل رساندن جذب و تخلیه متعاقب رسوبات و ارگانیسم ها است.

از سال ۲۰۲۴ تمامی کشتی‌ها ملزم هستند که سیستم تصفیه آب بالاست خود را با توجه به استاندارد D2 تهیه کنند. لازم است کشتی‌های موجود یک سیستم تایید شده نصب کنند که ممکن است برای نصب هر کشتی حدود ۵ میلیون دلار آمریکا هزینه داشته باشد.

سازمان بین‌المللی دریانوردی یا آیمو IMO تعداد ۱۴ سند راهنما را در رابطه با این کنوانسیون شامل دستورالعمل G2 برای نمونه‌گیری آب بالاست، دستورالعمل G4 برای مدیریت آب توازن یا بالاست و دستورالعمل G6 برای تبادل آب بالاست ارائه داده است.

آب بالاست

کنترل آب بالاست جهت کنترل پایداری، خط آبخور یا تنش ها در کشتی ها ضروری است. از طرفی آب بالاست شامل ارگانیسم های دریایی و بیماریزایی است که اگر وارد آبهای تازه شوند صدمات زیادی به محیط زیست، سلامتی انسان­ها، منابع با مشخصات زیستی گوناگون وارد می کنند.

 

شماتیک مخازن آب بالاست

نقشه مدیریت آب بالاست

نقشه مدیریت آب بالاست (Ballast Water Management Plan) کشتی بر اساس آیین نامه B-1 از کنوانسیون بین المللی کنترل و مدیریت آب بالاست کشتی ها که در سال 2004 تهیه شده است انجام می گیرد. این نقشه به دولت ها، صاحبان کشتی ها، و دوستدارن محیط زیست کمک می کند که انتقال ارگانیسم های دریایی در دنیا به حداقل برسد یا کلا از انتقال آنها جلوگیری شود.

هدف از این نقشه برآورده کردن الزامات کنترل و مدیریت آب توازن مطابق با دستورالعمل مدیریت آب توازن یا بالاست و توسعه طرح‌های مدیریت آب بالاست شناور است. این سیستم راهنمایی عملیاتی و استاندارد برای برنامه‌ریزی و مدیریت آب بالاست کشتی‌ها و رسوبات را ارایه می‌دهد و دستورالعمل‌های ایمنی را توصیف می‌کند که باید دنبال شود.

روش‌های مناسب مدیریت آب بالاست باید انتخاب شوند تا اطمینان حاصل شود که شیوه‌های مدیریت آب بالاست که برای مطابقت با کنوانسیون استفاده می‌شوند موجب آسیب بیشتر به محیط‌زیست، سلامت انسان، دارایی یا منابع هر کشور و ایمنی شناورها نمی‌شوند.

طرح مدیریت آب بالاست قصد دارد به دولت‌ها، مقامات، صاحبان کشتی، متصدیان، صاحبان بندر و دیگر طرف‌های علاقمند در پیش‌گیری، به حداقل رساندن و در نهایت از بین بردن خطر معرفی ارگانیسم‌های مضر آبی و pathogens مرتبط با حفظ ایمنی کشتی‌ها کمک کند.

نگهداری سوابق خوب برای موفقیت یک برنامه مدیریتی برای آب بالاست مهم و حیاتی است. مامور مدیریت آب بالاست شناور مسئول نگهداری و ثبت سوابق و روش های مدیریت آب بالاست شناور است.

نقشه مدیریت آب بالاست ( BWMS ) به معنای مدیریت تمام سیستم های دخیل در فرآیند آب بالاست شامل تجهیزات تصفیه آب بالاست، تجهیزات کنترل مرتبط، تجهیزات مانیتورینگ و امکانات نمونه‌برداری است که از استاندارد عملکرد آب بالاست در آیین نامه ها فراتر می‌رود.

خدمات

الزامات کنوانسیون مدیریت آب بالاست کشتی­ها از ۸ سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۸ شهریورماه ۱۳۹۶) لازم الاجرا گردیده است.

مهندسان ما در شرکت بنیان صنعت بنوموسی با تسلط کامل بر قوانین IMO می توانند طراحی صفر تا صد نقشه مدیریت آب بالاست شناورهای درحال طراحی و یا ساخته شده را انجام دهند.

کلیات اجرایی شرکت بنوموسی در هر شناور شامل موارد زیر است:

  • بررسی اینکه آیا شناور از اجرای این کنوانسیون معاف است یا خیر
  • طراحی سیستم تصفیه با توجه به محدودیت های مالک شناور و محل بکارگیری
  • طراحی سیستم لوله کشی و پایپینگ
  • فراهم کردن نقشه ها و مدارک مورد نیاز برای ارائه به موسسات رده بندی و بازرسان ملی و بین المللی
  • تهیه نقشه مدیریت آب بالاست شناور
  • برگزاری جلسات آموزشی برای ماموران اجرایی نقشه
×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×