بهینه سازی مصرف انرژی

بهینه سازی کوره آجرپزی

در کشور ما کوره‌های بسیاری وجود دارد که اکثر آنها با سیستم قدیمی کار می کنند که این مسئله منجر به مصرف بالای انرژی در آنها می‌شود. این در حالی است که با صرف هزینه‌ای کم و به سادگی می‌توان مصرف انرژی را در آنها تا ۴۰ درصد کاهش داد. در صنعت آجر حدود ۷۰۰۰ کارخانه فعال در ایران موجود است که میزان تولید اسمی سالیانه آنها بیش از ۵۰ میلیون تن و حدود 4 میلیارد لیتر معادل نفت کوره میزان مصرف انرژی در آنها است.  محصولات اکثر ‌این کارخانجات، شامل آجر سنتی، آجر ماشینی و بلوک همه با فن‌آوری قدیمی ‌تولید می‌شوند که علاوه بر انرژی‌بری بسیار بالا در تولید (بیش از ۲ برابر انرژی‌بری تولید آجر با فن‌آوری جدید)، از بسیاری از مزایای نهفته در استفاده از آجرهای جدید بی‌بهره هستند.

سهم ۴۵ درصدی هزینه‌های انرژی در تولید آجر از دیدگاه اقتصاد ملی، خود بیانگر شدت انرژی مصرفی بسیار بالا در این صنعت و لزوم توجه به آن است. کل بخش صنعت از نظر مقداری حدود 21 درصد و از نظر ارزشی حدود 15 درصد از کل مصرف نهایی انرژی کشور را به خود اختصاص داده است. کل مصرف انرژی بخش صنعت در سال حدودا معادل 219/7 میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که ارزش آن نیز بیش از 7/3 میلیارد دلار می باشد. صنایع کانی غیر فلزی با مصرفی در حدود 36%  از مصرف کل فرآورده های نفتی و گاز مصرفی صنایع کشور ، و از میان آنها صنعت آجر، کاشی، سرامیک و چینی با اختصاص حدود 15% این مقدار مصرف به خود، از اهمیت خاص در میان سایر صنایع برخوردار است.

خدمات

  • طراحی سیستم احتراق

سیستم احتراقی که در کوره‌های هافمن کارخانه‌های آجرپزی استفاده می‌شود، بازدهی بسیار پایینی دارد. با انجام شبیه سازی دینامیک سیالات مولکولی با ایجاد تغییرات در مشعل کوره هافمن، شامل همگرا کردن سرمشعل ، قراردادن فنر در لوله برای ایجاد جریان چرخشی، کوتاه کردن طول نازل سوخت مشعل برای اختلاط بهتر سوخت و هوا و موارد دیگر عملکرد سیستم احتراق بهبود می یابد.

  • ارائه راهکار در خصوص چیدمان بهینه بلوک ها و آجر ها
  • عایق کاری مناسب کوره ها

پس از بهینه سازی کوره می توان انتظار داشت که

  • مصرف سوخت کوره تا یک سوم کاهش یابد؛
  • راندمان احتراق مشعل تا 50% کاهش داشته باشد؛
  • مقدار مونوکسید کربن (CO) به 2% مقدار اولیه برسد؛
  • مقدار نیتروژن مونوکسید (NO) تا 60% کاهش داشته باشد؛

و در نتیجه هزینه های مربوط به کوره و همچنین تولید گاز های مضر کاهش خواهد یافت.

طراحی کوره مقاومتی دما بالا

ساخت کوره‌های مقاومتی دما بالا، با دمای ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه که برای ذوب قطعات خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×