خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

بنوموسی؛ 3 نابغه و از اولین دانشمندان ایرانی در برنامه کودک

تماس مستقیم

امروز اتفاقی انیمیشینی پیدا کردم که ظاهرا سال 96 در مورد اولین دانشمندان مکانیک ایران، بنوموسی ساخته و در شبکه پویا به نمایش گذاشته شده است. تا همین چند سال پیش متاسفانه اصلا نامی از این دانشمندان ایرانی در کتاب‌های ما نبود. اگر بنوموسی را نمیشناسید، این انیمیشین را ببینید.

خلاصه ای در مورد بنوموسی

بنوموسی

بنوموسی یا پسران موسی فرزندان موسی‌بن‌شاکر خراسانی بودند که به اولین مهندسان مکانیک ایرانی مشهور شده‌اند. محمد، احمد و حسن از بهترین دانشمندان زمان خود (قرن 2 هجری) بودند. ‏مهمترین کتاب آنها که در آن حدود 100 دستگاه مکانیکی اتوماتیک توضیح داده شده است، کتاب الحیل نام دارد. تنها 3 نسخه از این کتاب در سراسر دنیا وجود دارد که هیچکدام در ایران نیست! (البته ظاهرا یک نسخه خطی در کتابخانه مجلس جمهوری اسلامی موجود است که اطلاعات زیادی در مورد آن ندارم).

این کتاب مبدا بسیاری از ابداعات و اختراعات دانشمندان اروپایی بوده که تنها 150 سال است که به صورت اتفاقی در کتابخانه واتیکان پیدا شد. ظاهرا داوینچی در برخی از اختراعاتش از این کتاب الگو گرفته است.

در چند سال گذشته مطالب مختلفی در مورد بَنوموسی در کانال تلگرام منتشر کردیم که می‌توانید آنها را هم با یک جست‌و‌جوی ساده پیدا کنید.

 
و ما به خاطر زنده نگه داشتن نام این دانشمندان بزرگ و شناخت هرچه بیشتر آنها، نام شرکت خود را بنیان صنعت بنوموسی بنا نهاده ایم.

یک نظر

  • پدرام گفت:

    جالب بود من نمیدونستم

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *