معرفی بنوموسی ، اولین دانشمندان ایرانی در برنامه کودک

خرداد, ۱۳۹۹ ۱ نظر آموزش

امروز اتفاقی انیمیشینی پیدا کردم که ظاهرا سال 96 در مورد اولین دانشمندان مکانیک ایران، بنوموسی ساخته و در شبکه پویا به نمایش گذاشته شده است. تا همین چند سال پیش متاسفانه اصلا نامی از این دانشمندان ایرانی در کتاب های ما نبود. اگر بنوموسی را نمیشناسید، این انیمیشین را ببینید.

خلاصه ای در مورد بنوموسی

بنوموسی یا پسران موسی فرزندان موسی بن شاکر خراسانی بودند که به اولین مهندسان مکانیک ایرانی مشهور شده اند. محمد، احمد و حسن از بهترین دانشمندان زمان خود (قرن 2 هجری) بودند. ‏مهمترین کتاب آنها که در آن حدود 100 دستگاه مکانیکی اتوماتیک توضیح داده شده است، کتاب الحیل نام دارد. تنها 3 نسخه از این کتاب در سراسر دنیا وجود دارد که هیچکدام در ایران نیست! (البته ظاهرا یک نسخه خطی در کتابخانه مجلس جمهوری اسلامی موجود است که اطلاعات زیادی در مورد آن ندارم).

این کتاب مبدا بسیاری از ابداعات و اختراعات دانشمندان اروپایی بوده که تنها 150 سال است که به صورت اتفاقی در کتابخانه واتیکان پیدا شد. ظاهرا داوینچی در برخی از اختراعاتش از این کتاب الگو گرفته است.

در چند سال گذشته مطالب مختلفی در مورد بنوموسی در کانال تلگرام منتشر کردیم که می توانید آنها را هم با یک جست و جوی ساده پیدا کنید.

 

the
1 نظر
  1. پدرام

    جالب بود من نمیدونستم

    پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×