خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

پاسخ به 1 ابهام؛ چرا حلگر CFD آباکوس دیگر در نسخه های جدید آن نیست؟

تماس مستقیم

چرا حلگر CFD آباکوس دیگر در نسخه های جدید نیست | پاسخ یک ابهام

چرا حلگر CFD آباکوس: سوالی که زیاد از ما پرسیده می‌شود این است که چرا در بعضی از ورژن‌های نرم افزار آباکوس حلگر CFD آباکوس موجود نیست؟ جواب این است که از ورژن 2017 نرم‌افزار دیگر این حلگر در نرم‌افزار گنجانده نشده است و اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید حتما باید از ورژن‌های قبلتر از ورژن 2017 نرم افزار اباکوس استفاده کنید.

بسیاری از افراد هنوز علاقه دارند از حلگر CFD نرم‌افزار استفاده کنند. اکثرا هم علت آن قابلیت حل برهمکنش سیال-سازه در محیط خود نرم‌افزار است. برای آن دسته از کاربرانی که علاقه‌مند به استفاده از این حلگر هستند یکبار دیگر قابلیت‌های آن را مرور می‌کنیم و در ادامه دلایل احتمالی عدم انتشار آن را بررسی می‌کنیم.

حلگر CFD آباکوس

حلگر CFD آباکوس در نسخه جدید نیست.چرا؟

قابلیت های حلگر CFD آباکوس (Abaqus CFD)

 • امکان شبیه‌ سازی غیرخطی برهم‌کنش سیال-دما و سیال‌سازه
 • جریان آرام و آشفته: جریان‌های داخلی و خارجی حالت پایدار یا گذرا در محدوده وسیع اعداد رینولدز و حتی با هندسه‌های نسبتا پیچیده‌ای را می‌توان با حلگر CFD اباکوس انجام داد.
 • انتقال حرارت جابه جایی: مسائلی که در آن انتقال حرارت مطرح است و نیاز به حل معادله انرژی وجود دارد از این حلگر می‌توان کمک گرفت. از جمله این مسائل می‌توان به جریان‌های ناشی از بویانسی (جابه‌جایی طبیعی و …) اشاره کرد. شبیه‌سازی انتقال حرارت آشفته برای طیف وسیعی از اعداد پرانتل یکی دیگر از کاربردهای آن است.
 • در اباکوس CFD امکان استفاده از روش ALE جهت تحلیل‌های مختلف و تعریف معادلات حرکت، انتقال حرارت و انتقال آشفتگی فراهم است.

این حلگر برای کاربران نرم افزار آباکوس که اکثر مهندسان سازه‌ای هستند از نظر تعیین توزیع فشار وارد بر سازه بسیار کارراه‌انداز است و در محاسبات می‌توان به سرعت به آن رسید. مزیت دیگر حلگر CFD آن است که بدون خارج شدن از محیط نرم‌افزار و استفاده از نرم‌افزارهای دیگر می‌توان به راحتی تحلیل CFD انجام داد. یک مزیت دیگر آن امکان اجرای شبیه‌سازی‌هایی است که نیاز به حل همزمان دو حلگر دارد. مثلا می‌توان همزمان با دو حلگر استاندارد یا صریح و CFD برای تحلیل‌هایی که نیاز به حل همزمان یا اصطلاحا Co-simulation دارند استفاده کرد.

نکته‌ای که باید توجه کرد این است که:

Abaqus CFD  برای جریان‌های تراکم‌ناپذیر یا جریان هوای با سرعت کم قابل استفاده است.

حلگر CFD آباکوس

قابلیت‌های حلگر CFD آباکوس

برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌ها و مشخصات حلگر CFD آخرین دیتاشیت آن (2016) را می‌توانید در زیر دانلود کنید.

مدل‌های توربولانسی که در این حلگر قابل استفاده است:

 • Realizable K-epsilon
 • Spalart-Allmaras
 • SST k-omega
 • RNG k-epsilon
 • Hybrid wall functions

دلیل عدم انتشار حلگر CFD آباکوس از سال 2017 به بعد چیست؟

به طور کلی حدس زده می‌شود که علت عدم انتشار حلگر CFD از سال 2017 به بعد دو دلیل داشته باشد .اول اینکه، شاید دلیل عدم انتشار حلگر CFD ضعف آن در حل مسائل پیچیده‌تر و جدی‌تر بوده و مسئولان داسو سیستمز تصمیم گرفته‌اند که دیگر بر روی آن سرمایه‌گذاری نکنند. در کنار آن در همان سال 2016 ، داسو سیستمز نرم افزار XFLOW یکی از محصولات شرکت Next Limit Technologies را خریداری کرد. نکست لیمیت تکنولوژیز ، شرکتی اسپانیای است که  سال 1998 توسط ویکتور گونزالز و ایگناسیو وارگاس تاسیس شده و بر روی توسعه نرم‌افزارهای محاسباتی و شبیه سازی عددی کار می‌کند (اطلاعات بیشتر).

نرم افزارهای جایگزین حلگر CFD آباکوس

اما اگر از آن دسته کاربرانی هستند که علاقه‌مند به استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی‌تر هستید نرم‌افزارهای زیر برای تحلیل های CFD مناسب هستند.

امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما دوستان که از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی سوالات خود را مطرح می‌کنید پاسخ مناسبی داده باشیم. همیشه از نظرات و سوالات شما استقبال می‌کنیم و مایه دلگرمی و ادامه راه ما است. با تشکر از توجه شما.

یک نظر

 • AffiliateLabz گفت:

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *