پاسخ به یک ابهام؛ چرا حلگر CFD آباکوس دیگر در نسخه های جدید آن نیست؟

بهمن, ۱۳۹۸ ۱ نظر آموزش, خدمات

سوالی که زیاد از ما پرسیده می شود این است که چرا در بعضی از ورژن های نرم افزار آباکوس حلگر CFD موجود نیست؟ جواب این است که از ورژن 2017 نرم افزار دیگر این حلگر در نرم افزار گنجانده نشده است و اگر می خواهید از آن استفاده کنید حتما باید از ورژن های قبلتر از ورژن 2017 نرم افزار اباکوس استفاده کنید. بسیاری از افراد هنوز علاقه دارند از حلگر CFD نرم افزار استفاده کنند. اکثرا هم علت آن قابلیت حل برهمکنش سیال-سازه در محیط خود نرم افزار است. برای آن دسته از کاربرانی که علاقه مند به استفاده از این حلگر هستند یکبار دیگر قابلیت های آن را مرور می کنیم و در ادامه دلایل احتمالی عدم انتشار آن را بررسی می کنیم.

قابلیت های Abaqus CFD
 • امکان شبیه سازی غیرخطی برهم کنش سیال-دما و سیال سازه
 • جریان آرام و آشفته: جریان های داخلی و خارجی حالت پایدار یا گذرا در محدوده وسیع اعداد رینولدز و حتی با هندسه های نسبتا پیچیده ای را می توان با حلگر CFD اباکوس انجام داد.
 • انتقال حرارت جابه جایی: مسائلی که در آن انتقال حرارت مطرح است و نیاز به حل معادله انرژی وجود دارد از این حلگر می توان کمک گرفت. از جمله این مسائل می توان به جریان های ناشی از بویانسی (جابه جایی طبیعی و …) اشاره کرد. شبیه سازی انتقال حرارت آشفته برای طیف وسیعی از اعداد پرانتل یکی دیگر از کاربردهای آن است.
 • در اباکوس CFD امکان استفاده از روش ALE جهت تحلیل های مختلف و تعریف معادلات حرکت، انتقال حرارت و انتقال آشفتگی فراهم است.

این حلگر برای کاربران نرم افزار آباکوس که اکثر مهندسان سازه ای هستند از نظر تعیین توزیع فشار وارد بر سازه بسیار کار راه انداز است و در محاسبات می توان به سرعت به آن رسید. مزیت دیگر حلگر CFD آن است که بدون خارج شدن از محیط نرم افزار و استفاده از نرم افزارهای دیگر می توان به راحتی تحلیل CFD انجام داد. یک مزیت دیگر آن امکان اجرای شبیه سازی هایی است که نیاز به حل همزمان دو حلگر دارد. مثلا می توان همزمان با دو حلگر استاندارد یا صریح و CFD برای تحلیل هایی که نیاز به حل همزمان یا اصطلاحا Co-simulation دارند استفاده کرد.

نکته ای که باید توجه کرد این است که Abaqus CFD  برای جریان های تراکم ناپذیر یا جریان هوای با سرعت کم قابل استفاده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و مشخصات حلگر CFD آخرین دیتاشیت آن (2016) را می توانید در زیر دانلود کنید.

دانلود دیتاشیت Abaqus CFD - 2016

مدل های توربولانسی که در این حلگر قابل استفاده است:

 • Realizable K-epsilon
 • Spalart-Allmaras
 • SST k-omega
 • RNG k-epsilon
 • Hybrid wall functions
دلیل عدم انتشار حلگر CFD از سال 2017 به بعد چیست؟

به طور کلی حدس زده می شود که علت عدم انتشار حلگر CFD از سال 2017 به بعد دو دلیل داشته باشد .اول اینکه، شاید دلیل عدم انتشار حلگر CFD ضعف آن در حل مسائل پیچیده تر و جدی تر بوده و مسئولان داسو سیستمز تصمیم گرفته اند که دیگر بر روی آن سرمایه گذاری نکنند. در کنار آن در همان سال 2016 ، داسو سیستمز نرم افزار XFLOW یکی از محصولات شرکت Next Limit Technologies را خریداری کرد. نکست لیمیت تکنولوژیز ، شرکتی اسپانیای است که  سال 1998 توسط ویکتور گونزالز و ایگناسیو وارگاس تاسیس شده و بر روی توسعه نرم افزارهای محاسباتی و شبیه سازی عددی کار می کند (اطلاعات بیشتر).

نرم افزارهای جایگزین Abaqus CFD

اما اگر از آن دسته کاربرانی هستند که علاقه مند به استفاده از نرم افزارهای تخصصی تر هستید نرم افزارهای زیر برای تحلیل های CFD مناسب هستند.

امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما دوستان که از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی سوالات خود را مطرح می کنید پاسخ مناسبی داده باشیم. همیشه از نظرات و سوالات شما استقبال می کنیم و مایه دلگرمی و ادامه راه ما است. با تشکر از توجه شما.

the
1 نظر
 1. AffiliateLabz

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×