خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

سرنوشت ایمنی خودرو: آدمک های THUMS تویوتا

افزایش ایمنی خودرو ها به کمک آدمک های تست تصادف

ایمنی خودرو : بی مقدمه بریم سراغ خبری که تازه منتشر شده است. چند روز پیش تویوتا خبر از توسعه مدل‌های جدید  (Total Human Model for Safety (THUMS داد. خبر خوش آن این است که از حدود 5 ماه پیش یعنی ژانویه 2021، آدمک‌های THUMS به صورت رایگان به بازار عرضه کرده است.

هدفش هم حرکت به سمت افزایش ایمنی خودرو برای یک جامعه ایمن است. این را هم باید در نظر گرفت که ظاهرا مدت زمان قرارداد فروش لایسنس این نرم‌افزار که با شرکت ESI فرانسه بوده ، به اتمام رسیده است.این خبر بسیار خوشی برای شرکت‌هایی ست که اساس شبیه‌سازی و انالیز را در پیش گرفته‌اند.

دفتر تحقیق وتوسعه بَنوموسی

این دقیقا کار ماست (قابل توجه صنایع خودروسازی ایران )

اینگونه امور بیشتر توسط دفاتر و مراکز تحقیق و توسعه (R&D) به عنوان مجموعه راهکارهای آینده‌نگرانه طراحی و تولید می‌شود. در ایران کارخانه‌های خودروسازی در امور تحقیق و توسعه بسیار ضعیف هستند.

این موضوع کاملا غیر‌قابل انکار است. چرا که اگر به موضوع تحقیق و توسعه توجه می‌کردند، بعد از 40 سال تولید خودروهای مونتاژی خارجی، با تغییرات خنده‌دار، خودروهای جدیدشان را وارد بازار نمی‌کردند.

اما حالا امیدواریم با وجود دفاتر تحقیق و توسعه تخصصی و دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های مختلف، ارتباط بهتری بین این شرکت‌ها و سازمان‌ها با کارخانه‌های خودروسازی ایجاد شود. البته قبل از آنکه در این کارخانه‌ها تخته شود !!!

آدمک های THUMS و کاربرد در صنعت خودروسازی

کسانی که در صنعت خودروسازی فعالیت دارند احتمالا فیلم‌های مختلفی از شبیه‌سازی‌های عددی انجام شده برای پدیده تصادف در حالت‌های مختلف دیده‌اند. در این شبیه‌سازی‌ها رفتار آدمک (Dummy) که نمونه‌ای از رفتار واقعی انسان در هنگام تصادف است، درنظر گرفته می‌شود.

هدف از این شبیه‌سازی‌ها بررسی صدمات وارد به آدمک در هنگام تصادف است. بدین وسیله، اقدامات لازم برای کاهش این صدمات با افزودن وسایل ایمنی نظیر کیسه هوا جلو، بغل و وسایلی از این دست در خودروهای جدید درنظر گرفته می شود.

مدل های 3 بعدی آدمک‌های THUMS

THUMS نرم افزار مدل مجازی از بدن انسان است که از سال 2000 توسعه داده شده و برای تحلیل کامپیوتری صدمات ناشی از تصادفات خودرویی وارد به بدن انسان کاربرد دارد.

انتظار می‌رود با دسترسی رایگان این مدل‌ها به جامعه بزرگتری از مهندسان و متخصصان شاهد افزایش ایمنی و کاهش صدمات انسانی ناشی از تصادفات باشیم.

این نرم افزار در زمانی که ارائه شد، اولین نمونه در جهان بود که مدل‌های 3 بعدی مجازی از بدن انسان را ترسیم می‌کرد. از آن زمان تاکنون (که ورژن 6 این نرم‌افزار پارسال ارائه شد)، دائما در حال افزودن بخش‌های مختلفی به مدل‌های موجود بود.

شرایط فیزیکی آدمک ها

نوع جنسیت، سن، فیزیک و جثه، ساختمان اسکلت، مغز، ارگان‌های داخلی و ماهیچه‌ها مواردی بودند که در این سال‌ها آزمایشگاه تحقیق و توسعه تویوتا کار کرد تا به این مدل ها اضافه کند و روزبروز به کارایی آنها بیافزاید.

Braced occupant posture brake toyota thums2 ایمنی خودرو

در مقایسه با آدمک های واقعی که در تست های تصادف آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، آدمک های THUMS می توانند صدمات ناشی از تصادفات را با جزئیات بیشتر تحلیل کنند.

دقت بالای مدل ها

علت آن دقت بالای مدل ها از نظر شکل و پایداری در مقایسه با نمونه یک بدن واقعی انسانی است. اجرای شبیه سازی های مختلف در کامپیوتر این اجازه را به شرکت می دهد تا محدوده وسیع تری از الگوهای مختلف تصادف را بررسی کند.

همه این ها در زمان بسیار کمتر و با هزینه ناچیز نسبت به تست های واقعی تصادف انجام می شود.

در شکل زیر تکامل آدمک های THUMS را در گذر زمان ملاحظه می کنید.

thums versions

آدمک های THUMSهم اکنون در بیش از 100 کاخانه ، شرکت، تامین کننده ، دانشگاه ، دفتر تحقیق و توسعه و سایر موسسه مربوط به خودروسازی نه تنها در ژاپن که در بسیاری کشورهای دیگر در حال استفاده است.

کاربرد آدمک های تست تصادف

کاربرد این مدل ها در طراحی و ایمن سازی بسیاری از فناوری های ایمنی نظیر کمربند ایمنی، کیسه هوا و سازه بدنه خودرو است که همه این ها برای کاهش صدمات و تلفات انسانی در حال تکامل هستند.

علاوه بر این های سازمان های ارزیابی ایمنی خودرو نظیر اداره های استاندارد  و شرکت های بازرسی استفاده از این مدل ها را برای شبیه سازی های عددی تست های تصادف در برنامه قرار داده اند.

چرا رایگان؟

سیاست دیگر رایگان کردن این مدل ها، نه تنها در دسترس بودن عده بیشتری از محققان و مردم بلکه کمک به افزایش دقت، و اجرای اصلاحات بیشتر در این مدل ها توسط قشر بیشتری از محققان است.

چیزی که با استفاده گسترده از این مدل ها در مقالات و رساله های دانشگاهی انتظارش می رود.

ورژن 4 آدمک های THUMS

آدمک های THUMS ارائه شده در ورژن 4 این نرم افزار، شامل آناتومی بدن انسان با جزئیاتی نظیر ساختمان اسکلت، مغز، اندام های داخلی و … در گستره ای شامل جنسیت، سن و جثه است. این مدل ها در زیر قابل مشاهده است.

آدمک های THUMS THUMS occupant models version 4 toyota

چگونه با هم همکاری کنیم؟

اگر در صنایع خودروسازی فعالیت دارید و تمایل دارید خدمات تحقیق و توسعه خود را با یک شرکت متخصص در این زمینه آغاز کنید، باید بگوییم که افتخار ما همکاری با شماست.

ما می توانیم خدمات تحقیق و توسعه و خدمات مربوط به دفاتر طراحی را یکجا به شما ارائه دهیم. خدمات ما در حوزه صنعت خودروسازی را در اینجا می توانید ببینید. خدماتی نظیر همان چیزی که در این مطلب گفتیم؛ شبیه سازی تصادف و افزایش ایمنی سرنشین خودرو.

تیم فعال ما

تیم فعال در این شرکت به صورت تخصصی در زمینه تحقیق و توسعه صنایع فعالیت می کنند. متخصصان، مشاوران و مهندسان این شرکت جهانی هستند و با بهترین شرکت های ایرانی و خارجی فعالیت داشته اند.

برای شروع و اطلاعات بیشتر و نحوه همکاری کافیست پیام بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

برای مشاوره و یا منتورینگ آنلاین می‌توانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *