مدل سازی عددی خوردگی استنت زیست تخریب پذیر

امروزه یکی از بیماری­های شایع در جوامع بشری،­­­ ­انسداد شریان کورونری قلب در سنین بالا می­باشد.­ این امر موجب اخلال در جریان طبیعی  خون­رسانی به اندام­های بدن می­گردد و در مواردی همچون شریان کورونری قلب که وظیفه آن خون رسانی به ماهیچه­های قلب است، ­این امر می تواند به مسئله­ای خطرناک تبدیل گردد که در نهایت به حمله قلبی منجر شود.

یکی از روش­های نوین برای درمان این عارضه و  باز کردن شریان­های حیاتی گرفته شده،­ استفاده از وسیله­ای به نام استنت (Stent) می­باشد. مواد زیست تخریب پذیر موادی هستند که قابلیت تجزیه شدن بصورت طبیعی یا بوسیله­ی فعالیت­های زیست محیطی را دارند و می­توان از آنها در تولید مواد مختلف از جمله کاغذ، پلاستیک و … استفاده کرد. یکی از کاربرد­های مواد زیست تخریب پذیر استفاده از آنها در تولید استنت می­باشد که از مزایای آن می­توان به از بین رفتن تدریجی استنت بعد از مدت زمان مشخص در بدن، ­اشاره کرد.

مدل سازی عددی خوردگی استنت زیست تخریب پذیر

  از جمله عوامل مؤثر در موفقیت استفاده از استنت،­ تحلیل درست رفتار مکانیکی آن است. در این پروژه با مطالعه روی طرح­های موجود یک نمونه استنت زیست تخریب پذیر که در آن داده ­های آزمایشگاهی قابل اعتماد وجود داشت، انتخاب شد. سپس  با استفاده از روش تحلیل اجزای محدود (FEA) رفتار مکانیکی آن بررسی گردید. برای این منظور ابتدا مدل خرابی حاصل از خوردگی استنت با جنس مشخص تعیین و پس از آن این مدل با استفاده از کدنویسی در فضای سابروتین UMAT نرم افزار Abaqus برای یک نمونه قطعه دمبلی شکل مورد استفاده قرار گرفت. نتایج حاصل از مدل سازی عددی خوردگی استنت با نتایج آزمایشگاهی همان مدل مقایسه گردید. انطباق نتایج بسیار خوب بود. پس از آن شریان مدل گردید و استنت در آن جای گرفت. به این ترتیب رفتار مکانیکی استنت به صورت کامل مطالعه و ارزیابی شد. کارایی این استنت در شرایط بسیار نزدیک به واقعیت شبیه سازی شد و نتایج آن برای ادامه رومد تحقیق و توسعه (R&D) و ساخت نمونه های آزمایشگاهی تحویل کارفرمای محترم قرار گرفت.

دستاوردهای پروژه مدل سازی خوردگی استنت زیست تخریب پذیر
  • تعیین مدل خوردگی برای متریال مورد استفاده در ساخت استنت
  • تولید برنامه UMAT پیش بینی خوردگی حفره ای و یکنواخت استنت
  • تولید اسکریپت پایتون (Python) در نرم افزار آباکوس به منظور نگاشت اطلاعات اولیه خوردگی
  • مقایسه نتایج حاصل از مدل سازی عددی خوردگی استنت برای نمونه دمبلی شکل با نتایج تجربی
  • مدل سازی یک قسمت از شریان به طور کامل
  • قرارگیری استنت در شریان
  • بررسی رفتار مکانیکی کامل استنت

جهت مشاوره و ارتباط با کارشناس پیرامون پروژه شبیه سازی عددی خوردگی استنت زیست تخریب پذیر با ما تماس بگیرید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×