یکی از عیوب مواد کامپوزیتی ضعف آن‌ها در برابر بارهای ضربه‌ای است. بررسی اثر ضربه بر روی مخزن فشار کامپوزیتی به دلیل شرایط حساس آن‌ها در صنایع مختلف مثل صنایع دریایی، صنایع هوافضا و صنایع خودروسازی حائز اهمیت می‌باشد.

روش حل

ضربات وارده بر مواد کامپوزیتی موجب رشد آسیب در آن‌ها می‌شود. این آسیب‌ها با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نمی‌باشند و می‌توانند تا 60% موجب کاهش استحکام آن ماده شوند. در نرم‌افزار Abaqus برای المان‌های پوسته‌ای می‌ توان از معیار تخریب هاشین (Hashin) برای شبیه‌ سازی تخریب پیش‌ رونده‌ی مواد کامپوزیتی، استفاده کرد؛ اما برای المان‌ های سه‌ بعدی این امکان وجود ندارد. لذا در پروژه حاضر برای شبیه‌ سازی آسیب، کد تخریب پیش‌رونده‌ای بر اساس مکانیک آسیب پیوسته(CDM) و روش ترک پخشی (Smeared cracking) نوشته شده است. این سابروتین می‌تواند مود های آسیب را یک به یک و به‌ صورت مجزا نشان دهد. در این کد از معیار سه‌ بعدی هاشین و معیار ماکزیمم تنش برای بررسی شروع آسیب و شناسایی مود های آسیب استفاده شده است.

تورق

در این تحقیق اثر آسیب تورق نیز بررسی شده است. تورق معمولاً موجب کاهش استحکام باقیمانده‌ی مواد کامپوزیتی می‌گردد. این نوع آسیب معمولاً بین لایه‌های با جهت‌گیری مختلف الیاف دیده می‌شود.

شبیه سازی ضربه در مخزن فشار

ضربه بر مخزن فشار کامپوزیتی

در نهایت یک مخزن فشار کامپوزیتی تحت بارگذاری ضربه‌ای مطابق با استاندارد ASME بخش 10 در نرم‌افزار المان محدود شبیه‌ سازی گردید و رشد آسیب در آن مورد بررسی قرار گرفت؛ سپس مقدار استحکام فشاری باقیمانده در آن تحت بارگذاری ضربه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که آسیب های ناشی از ضربه با سرعت کم موجب کاهش 30 تا 60 درصدی استحکام باقیمانده مخازن فشار داخلی کامپوزیتی می شود.

شبیه سازی ضربه در کامپوزیتشبیه سازی ضربه در کامپوزیتشبیه سازی ضربه در کامپوزیت

طراحی مخزن فشار شبیه سازی ضربه و بررسی آسیب در نرم افزار های مهندسی نظیر آباکوس و انسیس نیاز به تخصص هایی دارد که مهندسان ما در شرکت بنیان صنعت بنوموسی تخصص های لازم را در این زمینه دارند. برای مشاوره تماس بگیرید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×