خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

آیرودینامیک توپ فوتبال

آیرودینامیک توپ فوتبال

آیرودینامیک توپ فوتبال

آیرودینامیک توپ فوتبال: فینال یورو 2020 زمان مناسبی برای صحبت در مورد آیرودینامیک توپ‌ها است. چرا؟! چون بخش زیادی از زیبایی گل‌ها مربوط به نوع توپ است. شاید برای شما هم پیش آمده که با بعضی توپ‌ها شوت‌های قشنگ‌تری می‌زنید. اینجا تب فوتبال موجب شده، مهندسان شبیه‌ سازی توپ‌های مختلف را بررسی کنند و تاثیر آن را ببینند. 2 ویدیو در زیر نشان داده شده است.

ویدئو اول و آیرودینامیک توپ زبری توپ

ویدیوی اول که توسط NablaFlow تهیه شده، مربوط به بررسی زبری توپ است. توپ‌هایی که زبری زیادی دارند و اصطلاحا به آن Groovy balls می‌گویند. مثال آن توپ‌های نایکی در تصویر بالایی ویدیو. این توپ‌ها در سری A ایتالیا استفاده می‌شوند. سطح زبر توپ موجب عملکرد آیرودینامیک پایدارتر توپ می‌شود. اینکار با کاهش سرعت بحرانی و ایجاد یک جریان اغتشاشی یکنواخت تر در اطراف توپ به دست می‌آید. نتیجه آن مسیر دقیق‌تری است که توپ طی می‌کند. اما هزینه‌ی آن افزایش درگ کل و در نتیجه شوت‌های با سرعت کمتر است.

ویدئوی دوم و آیرودینامیک توپ و اثر مگنوس

ویدیوی دوم، ضربه ایستگاهی عجیب رونالدو در یورو 2010 را که با نرم‌افزار Star-ccm+ شبیه‌سازی شده نشان می‌دهد. در آن سال توپ‌های جابولانی خیلی حرف و حدیث داشتند ولی آدیداس می‌گفت که دقیق‌ترین و پایدارترین توپی هست که تا آن موقع ساخته شده. این گل زیبای رونالدو نتیجه هنر او و همچنین اثر مگنوس (Magnus effect) بود. با توجه به کانتورهای سرعت و ورتیسیته به نظر شما توپ پایداری کافی دارد؟ و در آخر، به نظر شما توپ‌های نایکی بهترند یا آدیداس؟!

منبع: زیمنس

برای مشاوره بیشتر می‌توانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *