خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

آیرودینامیک توپ فوتبال

آیرودینامیک توپ فوتبال

آیرودینامیک توپ فوتبال: فینال یورو 2020 زمان مناسبی برای صحبت در مورد آیرودینامیک توپها است. چرا؟! چون بخش زیادی از زیبایی گل ها مربوط به نوع توپ است. شاید برای شما هم پیش آمده که با بعضی توپها شوت های قشنگ تری می زنید. اینجا تب فوتبال موجب شده، مهندسان شبیه سازی توپ های مختلف را بررسی کنند و تاثیر آن را ببینند. 2 ویدیو در زیر نشان داده شده است.

ویدئو اول و آیرودینامیک توپ زبری توپ

ویدیوی اول که توسط NablaFlow تهیه شده، مربوط به بررسی زبری توپ است. توپهایی که زبری زیادی دارند و اصطلاحا به آن Groovy balls می گویند. مثال آن توپهای نایکی در تصویر بالایی ویدیو. این توپها در سری A ایتالیا استفاده می شوند. سطح زبر توپ موجب عملکرد آیرودینامیک پایدارتر توپ می شود. اینکار با کاهش سرعت بحرانی و ایجاد یک جریان اغتشاشی یکنواخت تر در اطراف توپ به دست می آید. نتیجه آن مسیر دقیق تری است که توپ طی می کند. اما هزینه ی آن افزایش درگ کل و در نتیجه شوت های با سرعت کمتر است.

 

 

ویدئوی دوم و آیرودینامیک توپ و اثر مگنوس

ویدیوی دوم، ضربه ایستگاهی عجیب رونالدو در یورو 2010 را که با نرم افزار Star-ccm+ شبیه سازی شده نشان می دهد. در آن سال توپهای جابولانی خیلی حرف و حدیث داشتند ولی آدیداس می گفت که دقیقترین و پایدارترین توپی هست که تا آن موقع ساخته شده. این گل زیبای رونالدو نتیجه هنر او و همچنین اثر مگنوس (Magnus effect) بود. با توجه به کانتورهای سرعت و ورتیسیته به نظر شما توپ پایداری کافی دارد؟ و در آخر، به نظر شما توپ های نایکی بهترند یا آدیداس؟!

منبع: زیمنس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *