به مناسبت فینال یورو 2020 ، آیرودینامیک توپ و زیبایی فوتبال

تیر, ۱۴۰۰ بدون نظر آموزش, ورزشی و تفریحی

فینال یورو 2020 زمان مناسبی برای صحبت در مورد آیرودینامیک توپها است. چرا؟! چون بخش زیادی از زیبایی گل ها مربوط به نوع توپ است. شاید برای شما هم پیش آمده که با بعضی توپها شوت های قشنگ تری می زنید. اینجا تب فوتبال موجب شده، مهندسان شبیه سازی توپ های مختلف را بررسی کنند و تاثیر آن را ببینند. 2 ویدیو در زیر نشان داده شده است.

ویدیوی اول که توسط NablaFlow تهیه شده، مربوط به بررسی زبری توپ است. توپهایی که زبری زیادی دارند و اصطلاحا به آن Groovy balls می گویند. مثال آن توپهای نایکی در تصویر بالایی ویدیو. این توپها در سری A ایتالیا استفاده می شوند. سطح زبر توپ موجب عملکرد آیرودینامیک پایدارتر توپ می شود. اینکار با کاهش سرعت بحرانی و ایجاد یک جریان اغتشاشی یکنواخت تر در اطراف توپ به دست می آید. نتیجه آن مسیر دقیق تری است که توپ طی می کند. اما هزینه ی آن افزایش درگ کل و در نتیجه شوت های با سرعت کمتر است.

 

 

ویدیوی دوم، ضربه ایستگاهی عجیب رونالدو در یورو 2010 را که با نرم افزار Star-ccm+ شبیه سازی شده نشان می دهد. در آن سال توپهای جابولانی خیلی حرف و حدیث داشتند ولی آدیداس می گفت که دقیقترین و پایدارترین توپی هست که تا آن موقع ساخته شده. این گل زیبای رونالدو نتیجه هنر او و همچنین اثر مگنوس (Magnus effect) بود. با توجه به کانتورهای سرعت و ورتیسیته به نظر شما توپ پایداری کافی دارد؟ و در آخر، به نظر شما توپ های نایکی بهترند یا آدیداس؟!

منبع: زیمنس

the

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×