خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

آموزش لینک آباکوس و فرترن + آخرین بروزرسانی 2024

آموزش لینک آباکوس و فرترن

آموزش لینک آباکوس و فرترن

یکی از نرم افزار های قدرتمند و پر کاربرد در حوزه اجزا محدود بی شک نرم افزار آباکوس است و شاید بتوان گفت که بهترین نرم افزار برای مدل سازی و تحلیل اجزا محدود FEM در چند سال اخیر بوده است. آباکوس به کاربران این امکان را می‌دهد تا در مدل سازی های خود و در تمام حوزه ها مثل صنعتی و دانشگاهی این قدرت را داشته باشند تا با آزادی عمل پروژه های خود را انجام دهند.

امروزه با پیشرفت علم شاید این سوال مطرح شود که هر چقدر یک نرم افزار امکانات زیاد و نامحدودی در اختیار کاربران خود قرار بدهد بهتر است و خیلی قابل انعطاف باشد تا در همه حوزه ها بتواند مدل سازی را انجام دهد؛ ولی در جواب این سوال دو مشکل وجود دارد. اول اینکه این امر غیر ممکن است چون مگر می‌شود این همه علم و رابطه و فرمول را فقط در قالب یک نرم افزار تعبیه کرد؟

مشکل دوم عظیم و حجیم شدن نرم افزار است که کاربر را گیج و سردرگم می‌کند چون خود را در میان دنیایی از ابزار ها و فرمول ها می‌بیند. پس چگونه می توان از یک نرم افزار اجزای محدود بهترین و بیشترین استفاده را برد؟

جواب وجود قابلیت کدنویسی در نرم افزار اجزا محدود آباکوس است. این قابلیت باعث شده تا به ابزاری محبوب تبدیل شود.

چرا سابروتین نویسی در آباکوس لازم است؟

خب حالا کدنویسی چطور به افراد در حوزه مدل سازی و تحلیل اجزا محدود کمک می‌کند؟ اگر شما قصد مدل سازی یک پدیده را داشته باشید، ابتدا به وسیله قابلیت های پیش فرض نرم افزار اگر قابل انجام بود انجام می‌دهید ولی اگر ممکن نبود به وسیله کدنویسی کار خود را انجام می‌دهید که کدنویسی آباکوس در قالب سابروتین های مختلف انجام می‌شود.

سابروتین نویسی در آباکوس به وسیله زبان برنامه نویسی فرترن انجام می‌شود. در این بلاگ، آموزش لینک آباکوس و فرترن را به صورت گام به گام و براساس آخرین تغییرات 2024 ارائه خواهیم کرد، تا از این قابلیت در آباکوس استفاده کنید. ضمنا توصیه می کنم حتما مطلبی که قبلا نوشته شده را مطالعه کنید.

نرم افزار های مورد نیاز برای سابروتین نویسی در آباکوس

در بالا اشاره شد که برای اجرای کدنویسی در آباکوس نیازمند سابروتین هستید که یکی از زبان های مورد استفاده برای سابروتین در آباکوس فرترن است. پس اولین برنامه ای که نیاز دارید نرم افزار کامپایلر فرترن هست. اما برای اجرای کامپایلر فرترن نیازمند یک بستر هستید تا این برنامه در آن اجرا شود. مثلا ویژوال استدیو این بستر را فراهم می کند. پس نرم افزار مورد نیاز دوم ویژوال استودیو هست تابه عنوان بستر برنامه نویسی فرترن در آن اجرا شود.

نکته ای که در مورد لینک کردن آباکوس به فرترن باید به آن توجه داشته باشید هماهنگ بودن نسخه های نصبی این دو نرم افزار هست که می‌توانید اینجا این دو نرم افزار را پیدا کنید.

لینک آباکوس با کامپایلر فرترن - آموزش لینک آباکوس و فرترن - نرم افزار آباکوس - سابروتین نویسی در آباکوس - کدنویسی در آباکوس - آموزش آباکوس

نصب پیش نیاز های لینک نرم افزار آباکوس و فرترن

پس از نصب دو نرم افزار فوق مراحل زیر به ترتیب اجرا کنید. تاکید میکنم به ترتیب تا هیچ مشکلی پیش نیاید!

 • با پیروی از دستورالعمل از سایت دانلودی نصب نرم افزار ویژوال استودیو (Visual Studio) را انجام دهید. برای دانلود ویژوال استودیو کلیک کنید.
 • در گام بعدی نصب برنامه Intel Parallel Studio XE را انجام دهید و بعد از نصب حتما از ادغام یا نشدن فرترن با ویژوال استودیو اطمینان حاصل نمایید. برای دانلود Intel Parallel Studio XE کلیک کنید.
 • و بعد از آن اگر از قبل نرم افزار آباکوس را در سیستم خود ندارید باید این نرم افزار را دانلود و طبق راهنمای نصب از سایت دانلودی نصب کنید. برای دانلود آباکوس کلیک کنید.

تنظیم مسیر ویژوال استودیو و کامپایلر فرترن

برای نتظیم مسیر نصب این دو نرم افزار مراحل زیر را با دقت انجام دهید تا این دو نرم افزار بدون مشکل اجرا شوند. دقت کنید که حساسیت این مرحله زیاد است پس با دقت بالایی تمام مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا پوشه دارای فایل bat ویژوال کامپوزر را از مسیر زیر باز کنید
             C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 12.0\VC\bin\amd64
 • در گام بعدی پوشه حاوی فایل bat کامپایلر فرترن را از مسیر زیر باز کنید
 C:\Program Files (x86)\ IntelSWTools\ compilers_and_libraries_2016.4.246\ windows\bin
 • مسیر control panel > system > advanced system information > advanced tab > Environment Variables را  پیدا و باز کنید.
 • در بخش system variables متغیر PATH را پیدا کنید و بر روی دکمه edit کلیک کنید.سپس مسیرپوشه های موجود در گام‌های 1 و 2 را به لیست مسیرهای موجود اضافه کنید. دقت کنید که پس از هر متغیر باید از علامت semicolon  یا همان ; استفاده کنید.

پس از انجام مراحل بالا تنها تنظیمات آباکوس باقی مانده است تا به فرترن لینک شود که در ادامه مراحل انجام این کار را نیز توضیح خواهیم داد.

تنظیمات آباکوس برای لینک شدن به فرترن

آخرین گام برای لینک کردن آباکوس به فرترن تنظیمات خود برنامه آباکوس است که اگر این مرحله را نیز طبق گام های زیر انجام دهید آباکوس شما به فرترن لینک خواهد شد تا قابلیت کد نویسی نرم افزار شما فعال شود.

پس از نصب آباکوس گزینه abaqus command را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا گزینه properties نمایش داده شود و سپس روی آن کلیک کنید بخش target را پیدا کرده و مسیر زیر را به مسیر پیش فرض خودش اضافه کنید.

“c:\Program Files (x86) \IntelSWtools\ compilers_and_libraries_2016.4.246\ window\bin\ ifotvars.bat”intel64vs2013 &

در گام بعدی گزینه Abaqus CAE را انتخاب و باز کنید روی Properties کلیک کرده و در بخش تارگت مسیر زیر را به مسیر پیش فرض خودش اضافه کنید.

“c:\Program Files (x86)\IntelSWtools\compilers_and_libraries_2016.4.246\ window\bin\ ifotvars.bat”intel64vs2013 &

به این نکته توجه داشته باشید که در مسیر های بالا به صورت دیفالت از نسخه های 2016 و 2013 برنامه ها استفاده شده است که اگر نسخه های شما متفاوت باشد (مثلا برای اباکوس 2023 و اباکوس 2024) به تبع در مسیر ها اعداد مربوط به ورژن نرم افزار نیز باید تغییر کند.

در ورژن 2023 و 2024 هنوز نیاز به یک تغییر دیگر دارید. آن تغییر اضافه کردن خط زیر به انتهای فایل abaqus_v6.env است. در بلاگ قبل توضیح داده بودم.

link_sl=’LINK /NODEFAULTLIB:LIBCMT.LIB /dll /def:%E /out:%U %F %A %L %B’

مراحل لینک کردن آباکوس به فرترن به پایان رسید و شما می‌توانید از این امکان کدنویسی استفاده کنید و سابروتین مورد نظر خود را پیاده سازی کنید و لذت ببرید .

برای بررسی کردن اینکه آیا آباکوس به فرترن لینک شده است یا نه می‌توایند فایل های inp و سابروتین یکی از مثال های راهنمای اباکوس را دانلود کرده و به وسیله دستور verify ببینید که آیا لینک شده است یا خیر.

اگر تمام مراحل گفته شده در بالا را به طور دقیق و درست انجام دادید ولی با error مواجه شدید با ما در ارتباط باشید تا مشکل شما را حل کنیم.

سوالات متداول

 • آیا نرم افزار آباکوس روش اجزا محدود را پشتیبانی می کند؟

  یکی از نرم افزار های قدرتمند و پر کاربرد در حوزه اجزا محدود بی شک نرم افزار آباکوس است و شاید بتوان گفت که بهترین نرم افزار برای مدل سازی و تحلیل اجزا محدود FEM در چند سال اخیر بوده است.

 • آیا در نرم افزار آباکوس می توان کدنویسی انجام داد؟

  بله با استفاده از برخی نرم افزار ها مانند فرترن، C و … می توان در آباکوس سابروتین نوشت.

 • سابروتین نویسی در آباکوس چطور انجام می شود؟

  ابتدا بایستی آباکوس را با فرترن لینک کنیم و سپس با استفاده از قالب هایی که مربوط به سابروتین هاست این کار را انجام دهیم.

 • سابروتین نویسی در آباکوس با چه زبانی انجام می شود؟

  با استفاده از زبان های برنامه نویسی فرترن، C و #C می توان در آباکوس سابروتین نوشت ولی معمولا از فرترن استفاده می شود.

 • چه نرم افزارهایی برای سابروتین نویسی در آباکوس مورد نیاز است؟

  نرم افزار های ویژوال استودیو، کامپایلر فرترن و آباکوس. اما در هر نسخه از آباکوس ورژن خاصی از اینها باید مورد استفاده قرار گیرد که در این مقاله برای هر ورژن توضیح داده ایم.

 • چگونه بهفمیم که آباکوس با فرترن لینک شده است؟

  برای اینکار بهترین روش تست آن با یک سابروتین آماده است که از قسمت راهنمای آباکوس می توانید یکی از آنها را با فایل INP متناظر با آن سابروتین تست نمایید.


‫2 نظر

 • عبدالمجید عیدزاده گفت:

  سلام خسته نباشید بنده برنامه آباکوس 2024 رو نصب کردم ولی از من userid و password میخواد میشه راهنمایی کنید. ممنون

  • محمد خراشاد گفت:

   سلام روزبخیر
   طبق راهنما عمل کردید؟
   از کدوم سایت دانلود کردید؟
   درصورت امکان عکس بفرستید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *