5 دلیل برای استفاده از شبیه سازی مجازی جهت تولید محصول

اسفند, ۱۳۹۷ بدون نظر Uncategorized, دسته بندی نشده, دسته‌بندی نشده, دسته‌بندی نشده

در گذشته، تولید کنندگان صنعتی برای طراحی یک محصول، تنها بر آزمون (تست) های آزمایشگاهی و فیزیکی و محاسبات دستی تکیه می کردند. اما با افزایش پیچیدگی طراحی محصولات و همچنین فشار برای کاهش قیمت جهت رقابت در  بازار، توسعه و آزمون فیزیکی محصول به فرآیندی هزینه بر برای تولید کنندگان تبدیل شده است. با توجه به این موارد تولیدکنندگان علاقه مندند شبیه سازی مجازی بجای استفاده ی صرف در تحقیقات دانشگاهی برای آزمون و توسعه ی محصولات تجاری مورد استفاده قرار گیرند.

شبیه سازی مجازی مهندسی

استفاده از کامپیوتر جهت طراحی، شبیه سازی و تحلیل قطعات، تجهیزات و سیستم ها در صنایع مختلف را شبیه سازی مجازی می گویند. معمولا در شبیه سازی مجازی برای مدل سازی و تحلیل از روش های عددی همانند اجزا محدود (FEM)، دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و روش المان مرزی (BEM)  استفاده می شود. برای بعضی افراد، شبیه سازی های مجازی چیزی جز صرف هزینه ی اضافی نیست. این حرف در مواردی که طراحی نیاز به هیچگونه اصلاح و تغییر ندارد، درست است اما زمانی که یک محصول نیاز به بهبود و اصلاح دارد، شبیه سازی های مجازی اهمیت پیدا می کنند. بنابراین باید زمان دقیق استفاده از این ابزار و سرمایه گذاری در این مسیر فهمیده شود. در این مطلب 5 دلیل که هر تولید کننده ای باید در هنگام استفاده از ابزارهای شبیه سازی از آن آگاهی داشته باشد، آورده شده است.

1- آزمون های فیزیکی زمان بر و گران هستند

همیشه قبل از طراحی نهایی محصول لازم است آزمون های متعددی بر روی آن صورت گیرد. اما انجام آزمون (تست) های فیزیکی اغلب زمان بر می باشند و لزوم تکرار این آزمون ها برای تولیدکننده هزینه های زیادی در بر دارد. این آزمون ها حتما باید انجام شوند اما می توان تعداد آن ها را کاهش داد. برای کارخانه و شرکت هایی که دارای بودجه کمی می باشند و قسمت زیادی از هزینه های آنها صرف اینگونه آزمون ها می شود، زمان مناسبی است تا از ابزار و امکانات شبیه سازی مجازی استفاده کنند. با استفاده از شبیه سازی مجازی تعداد تست های آزمایشگاهی و همچنین هزینه های مربوط به آنها (ساخت و تست) کاهش می یابد.

2- لازم است طراحی محصول بهبود یابد

هنگامی که طراحی محصول نیاز به بهبود و پیشرفت دارد شبیه سازی مجازی می تواند انتخاب درستی باشد. به طور مثال مواقعی پیش می آید که محصول بیش از حد انتظار دچار خرابی می شود. این اتفاق ممکن است به دلیل محاسبه اشتباه عمر خستگی یا عیب و نقص غیر قابل مشاهده در محصول باشد. با تحلیل های اجزا محدود (FEA) و CFD، می توان طراحی محصول را مجددا ارزیابی کرد و هرگونه عیب و نقص موجود در طراحی را تشخیص داد.

 

3- می توان هزینه ی تولید را کاهش داد

هزینه ی مرسوم چرخه ی توسعه محصول می تواند به طور قابل ملاحظه ای با فهم و درک پتانسیل محصول در فاز طراحی که خود با ابزارهای شبیه سازی صورت می گیرد کاهش یابد. طراحی های جایگزین آن می توانند بدون ساخت نمونه که هزینه بر می باشند تهیه شوند. با استفاده از تحلیل اجزا محدود برای بهینه سازی طراحی، هزینه ی تولید بخشی از محصول یا کل آن با حذف مواد اضافی کاهش یابد بدون آنکه تغییری در عملکرد آن محصول بوجود آید.

4- محصول را زودتر به بازار عرضه کنید

یکی از چالش های اصلی تولیدکنندگ ان در هنگام تولید یک محصول جدید، ورود سریعتر آن محصول به بازار است. تولیدکننده های قدیمی تر معمولا به دلیل زمان زیادی که در فاز توسعه صرف می کنند، نمی توانند محصول را در زمان صحیحی وارد بازار کنند. با استفاده از ابزارهای شبیه سازی مجازی، مدت زمان فرآیند توسعه می تواند تا 30% کاهش یابد زیرا عملکرد محصول را می توان در همان فاز طراحی ارزیابی کرد. این کار در نهایت منجر به کاهش آزمون و خطاهای فیزیکی و همچنین ورود سریعتر محصول به بازار می شود.

5- رفتار محصول به درستی درک نمی شود

در مواقعی رفتار محصول را حتی با آزمون های فیزیکی نمی توان به سادگی مشاهده و بررسی کرد. در چنین مواقعی طراحی محصول بدون درک کامل رفتار آن بسیار مشکل است. اما با استفاده از شبیه سازی مجازی، رفتار محصول را می توان با جزئیات بیشتری بررسی کرد. رفتار جریان سیال در مقیاس مولکولی یا فرآیند انتقال حرارت در مواد جامد می تواند به طور کامل با استفاده از روش های دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و اجزا محدود (FEA) مطالعه شود.

the

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to info@banumusagr.com

سلام، مسئول مربوطه را انتخاب کنید تا هم اکنون در واتساپ شما را راهنمایی کند. یا با شماره 05135424520 تماس بگیرید.

×