خدمات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English

شکستن سنت ها: کاربرد شبیه سازی در تولید محصول

کاربرد شبیه سازی مهندسی با نرم افزار آباکوس در تولید محصول

می خواهیم در مورد کاربرد شبیه سازی مهندسی با نرم افزار آباکوس در تولید محصول تبادل نظر داشته باشیم. در گذشته، تولید‌کنندگان صنعتی برای طراحی یک محصول، تنها بر آزمون (تست) های آزمایشگاهی و فیزیکی و محاسبات دستی تکیه داشتند.

اما با افزایش پیچیدگی طراحی محصولات و همچنین فشار برای کاهش قیمت جهت رقابت در  بازار، توسعه و آزمون فیزیکی محصول به فرآیندی هزینه‌بر برای تولید کنندگان تبدیل شده است.

با توجه به این موارد تولیدکنندگان علاقه‌مندند شبیه سازی بجای استفاده‌ی صرف در تحقیقات دانشگاهی برای آزمون و توسعه‌ی محصولات تجاری مورد استفاده قرار گیرند.

برتری شبیه سازی به تست آزمایشگاهی

برتری شبیه سازی به تست آزمایشگاهی

برای اطلاع از کاربردهای اباکوس در تولید، ببینید

شبیه سازی مهندسی و تولید محصول

شبیه سازی مهندسی عبارت است از طراحی، شبیه سازی و تحلیل قطعات، تجهیزات و سیستم‌ها در صنایع مختلف با استفاده از کامپیوتر. معمولا در شبیه سازی مهندسی برای مدل سازی و تحلیل از روش‌های عددی همانند اجزا محدود (FEM)، دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و روش المان مرزی (BEM)  استفاده می‌شود.

اصلا شبیه سازی مهندسی هزینه اضافی است

برای بعضی افراد، شبیه سازی‌های مهندسی چیزی جز صرف هزینه‌ی اضافی نیست. این حرف در مواردی که طراحی نیاز به هیچگونه اصلاح و تغییر ندارد، درست است اما زمانی که یک محصول نیاز به بهبود و اصلاح دارد، شبیه سازی‌های مهندسی اهمیت پیدا می‌کنند.

بنابراین باید زمان دقیق استفاده از این ابزار و سرمایه‌گذاری در این مسیر فهمیده شود. در این مطلب 5 دلیل که هر تولید کننده‌ای باید در هنگام استفاده از ابزارهای شبیه سازی از آن آگاهی داشته باشد، آورده شده است.

نمونه کارهای بنوموسی در شبیه سازی صنعتی

1- آزمون های فیزیکی زمان بر و گران هستند

همیشه قبل از طراحی نهایی محصول لازم است آزمون‌های متعددی بر روی آن صورت گیرد. اما انجام آزمون (تست) های فیزیکی اغلب زمان بر می‌باشند و لزوم تکرار این آزمون‌ها برای تولیدکننده هزینه‌های زیادی در بر دارد.

این آزمون‌ها حتما باید انجام شوند اما می‌توان تعداد آن ها را کاهش داد. برای کارخانه و شرکت‌هایی که دارای بودجه کمی می‌باشند و قسمت زیادی از هزینه‌های آنها صرف اینگونه آزمون‌ها می شود، زمان مناسبی است تا از ابزار و امکانات شبیه سازی مجازی استفاده کنند.

با استفاده از شبیه سازی مجازی تعداد تست های آزمایشگاهی و همچنین هزینه‌های مربوط به آنها (ساخت و تست) کاهش می‌یابد.

2- لازم است طراحی محصول بهبود یابد

هنگامی که طراحی محصول نیاز به بهبود و پیشرفت دارد شبیه سازی مجازی می‌تواند انتخاب درستی باشد. به طور مثال مواقعی پیش می‌آید که محصول بیش از حد انتظار دچار خرابی می‌شود.

این اتفاق ممکن است به دلیل محاسبه اشتباه عمر خستگی یا عیب و نقص غیر قابل مشاهده در محصول باشد. با تحلیل‌های اجزا محدود (FEA) و CFD، می‌توان طراحی محصول را مجددا ارزیابی کرد و هرگونه عیب و نقص موجود در طراحی را تشخیص داد.

تشخیص عیب قطعه در صنعت قطعه سازی

تشخیص عیوب قطعه قبل از تولید با CFD و FEA

3- می توان هزینه‌ی تولید را کاهش داد

هزینه‌ی مرسوم چرخه‌ی توسعه محصول می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای با فهم و درک پتانسیل محصول در فاز طراحی که خود با ابزارهای شبیه سازی صورت می‌گیرد کاهش یابد. طراحی‌های جایگزین آن می‌توانند بدون ساخت نمونه که هزینه بر می‌باشند تهیه شوند.

با استفاده از تحلیل اجزا محدود برای بهینه سازی طراحی، هزینه‌ی تولید بخشی از محصول یا کل آن با حذف مواد اضافی کاهش یابد بدون آنکه تغییری در عملکرد آن محصول بوجود آید.

کاربرد شبیه سازی با نرم افزار آباکوس در خودرو سازی

کاربرد شبیه سازی با نرم افزار آباکوس در خودرو سازی

4- محصول را زودتر به بازار عرضه کنید

یکی از چالش‌های اصلی تولیدکنندگان در هنگام تولید یک محصول جدید، ورود سریعتر آن محصول به بازار است. تولیدکننده‌های قدیمی‌تر معمولا به دلیل زمان زیادی که در فاز توسعه صرف می‌کنند، نمی‌توانند محصول را در زمان صحیحی وارد بازار کنند.

با استفاده از ابزارهای شبیه‌ سازی مجازی، مدت زمان فرآیند توسعه می‌تواند تا 30% کاهش یابد زیرا عملکرد محصول را می‌توان در همان فاز طراحی ارزیابی کرد. این کار در نهایت منجر به کاهش آزمون و خطاهای فیزیکی و همچنین ورود سریعتر محصول به بازار می‌شود.

5- رفتار محصول به درستی درک نمی شود

در مواقعی رفتار محصول را حتی با آزمون های فیزیکی نمی توان به سادگی مشاهده و بررسی کرد. در چنین مواقعی طراحی محصول بدون درک کامل رفتار آن بسیار مشکل است. اما با استفاده از شبیه سازی مجازی، رفتار محصول را می‌توان با جزئیات بیشتری بررسی کرد.

رفتار جریان سیال در مقیاس مولکولی یا فرآیند انتقال حرارت در مواد جامد می‌تواند به طور کامل با استفاده از روش‌های دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و اجزا محدود (FEA) مطالعه شود.

کاربرد شبیه سازی نرم افزار آباکوس در پزشکی

کاربرد شبیه سازی نرم افزار آباکوس در پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *