گروه تحقیقاتی بنوموسی

گروه تحقیقاتی بنوموسی، گروهی مستقل است. این گروه متخصص در طراحی، شبیه سازی و تحلیل مسائل مهندسی با استفاده از روش هایی چون اجزا محدود (FEM)، دینامیک سیالات عددی (CFD) و طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) می باشد. گروه تحقیقاتی بنوموسی آماده ی ارائه خدمات به سازمان ها و شرکت های فعال در زمینه صنایع دریایی، هوافضا، عمران، بیومکانیک و انرژی می باشد. نام این گروه برای زنده نگه داشتن یاد سه تن از دانشمندان بزرگ کشور «بنوموسی»، انتخاب شده است. شما می توانید فعالیت های ما را از طریق twitter و LinkedIn دنبال نمایید.  چناچه علاقه مند به همکاری با این گروه هستید، می توانید مشخصات خود را به همراه رزومه در صفحه ی همکاری با ما ثبت نمایید.

پروژه: پدیده انفجار زیر آب (UNDEX)
برگزاری دوره های آموزشی
پلاگین SpectrumBaker
5 دلیل برای استفاده از شبیه سازی مجازی جهت تولید محصول
مدل سازی مواد لاستیکی با آباکوس+مثال
پیش بینی آسیب در مواد کامپوزیتی با برنامه ComDaM
مدل سازی و تحلیل خستگی پره توربین باد کامپوزیتی
پروژه: شبیه سازی ضربه وارد بر ورق های کامپوزیتی
مشاوره نرم افزاری گروه تحقیقاتی بنوموسی
شبیه سازی ضربه به مغز با استفاده از نرم افزار Alya

  بنوموسی، مهندسانی در 12 قرن پیش

تاریخ دقیقی از زندگانی موسی بن شاکر خراسانی وجود ندارد، اما مستندات بیان گر آن است که او در زمان خلافت مامون خلیفه عباسی (198- 218 هجری-/ 814- 833 میلادی) زندگی می کرده است. او علاقه ی وافری به ستاره شناسی داشته است، تا جایی که وی را "موسی منجم" خطاب می کرده اند. برخی تاریخ نویسان بیان کرده اند که او در جوانی راهزن بوده است و سپس توبه کرده به راه صواب باز می گردد؛ برخی دیگر بیان کرده اند که او به دلیل رنجی که از شرایط محیط حاکم می برده، عیاری پیشه کرده است. به هر حال او به دلیل دانشش به دربار مامون راه پیدا می کند. مامون نیز به واسطه ی دوستی با او، سه فرزند او  (بنو یا بنی جمع ابن و به معنای فرزندان و بنوموسی یعنی فرزندان موسی) را به مردی دانشمند و حکیم به نام اسحاق بن ابراهیم سپرده است. اسحاق آن ها را به بیت الحکمه در بغداد فرستاد و در آنجا، آنها نزد یحیی بن ابی منصور استاد دارالحکمه و منجم دربار به تحصیل علوم پرداختند و پس از چندی هر یک از آن ها در علوم هندسه، فیزیک و نجوم مهارت کافی پیدا کردند.  بنوموسی به ترتیب سن عبارتند از محمد، احمد و حسن. از کارهای آن ها می توان به طراحی میل لنگ و سوپاپ که بعدها در نوشته های لئوناردو داوینچی دیده شد، اشاره کرد.

کتاب الحیل بنوموسی

شاید مهمترین اثر آن ها کتاب الحیل است، که در کل سه نسخه ی خطی کامل و دو نسخه خطی ناقص در دسترس است. سه نسخه خطی کامل موجود: نسخه واتیکان در ایتالیا، نسخه برلین/گوتا در آلمان و نسخه ی توپکایی در ترکیه و دو نسخه ی خطی ناقص موجود: نسخه ی دانشگاه لیدن و نسخه ی کتابخانه عمومی نیویورک در آمریکا می باشد. در این کتاب دستگاه های مکانیکی مختلف که توسط بنوموسی طراحی شده اند، آورده شده است. از جمله این دستگاه ها می توان به انواع سیفون ها، شیرها، فواره ها، چرخ دنده ها و توربین ها اشاره کرد. همچنین در این کتاب در مورد چگالی سیالات و تعادل اهرم ها سخن گفته شده است.

منابع:3 4 1 2 

چاپ ایمیل

خدمات این گروه شامل:

دوره های آموزشی: یکی از خدمات گروه تحقیقاتی بنوموسی برگزاری دوره های آموزشی نرم افزار های مهندسی در دانشگاه و شرکت ها می باشد. در این دوره ها مطالبی پوشش داده می شود که کمتر در کلاس های دانشگاهی ارائه می گردد. به منظور اطلاع از سرفصل های ارائه شده در این دوره ها می توانید اینجا کلیک کنید. همچنین می توانید درخواست خود را به منظور برگزاری این کلاس ها به صورت خصوصی یا گروهی از طریق صفحه ی تماس با ما ثبت نمایید. 

مشاوره و پشتیبانی: این گروه آماده است به شرکت ها و سازمان های صنعتی خدمات مشاوره در زمینه طراحی، شبیه سازی و تحلیل مسائل مهندسی با استفاده از نرم افزار های مرتبط ارائه دهد. چناچه تمایل به استفاده از خدمات مشاوره و پشتیبانی این گروه دارید می توانید در خواست خود را به این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایید. همچنین می توانید در خواست خود را از طریق فرم تماس با ما ثبت نمایید.

پروژه های صنعتی: گروه تحقیقاتی بنوموسی آماده همکاری در پروژه های شرکت های صنعتی می باشد. به منظور آشنایی با توانایی های این گروه می توانید به صفحه ی صنایع مراجعه نمایید. سوالات و در خواست های خود را می توانید از طریق فرم تماس با ما یا ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایید. همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات و نظرات شما خواهند بود.

چاپ ایمیل